Każdy szczęśliwy posiadacz ogrodu pragnie, aby jego skrawek ziemi prezentował się najpiękniej. Niejednokrotnie w tym celu poszukuje unikatowych rozwiązań oraz niespotykanych gatunków drzew, krzewów oraz kwiatów. Nic zatem dziwnego w tym, że coraz więcej zapalonych ogrodników zwraca swój wzrok w kierunku bardziej egzotycznych gatunków.

Bonsai czy niwaki?

Mnóstwo osób sądzi, niepoprawnie zresztą, że obie roślinki to jeden i ten sam gatunek botaniczny. Nic bardziej mylnego. Podczas gdy bonsai jest rośliną donicową, to hodowla niwaków możliwa jest wyłącznie w ziemi gruntowej naszego ogródka.

O bonsai jednak słyszał już niemal każdy. Cała rzesza ludzi potrafi wskazać drzewko, gdy tylko je dostrzeże. Co więcej, znaczna ilość osób bez większego problemu opisze drzewko bonsai. Czym jest owo drzewko? Jak już wspomniano, bonsai to roślina doniczkowa, która osiąga niewielkie rozmiary. Jednakowoż wyglądem przypomina w pełni dorosłe drzewo. Nierzadko jednak tę roślinę w celach zdobniczych stawia się na biurkach czy półeczkach.

Jeśli mowa natomiast o niwakach, są to rośliny do hodowania w ogrodzie. Na fakt ten wskazuje już sama nazwa, którą rozbijając na części pierwsze, można przetłumaczyć jako niwa – ogród i ki – drzewo, czyli drzewo ogrodowe. Niemniej jednak nie można uznać, iż wszystkie drzewa znajdujące się w naszym ogrodzie to niwaki, ponieważ nazwa ta obejmuje jedynie drzewka specjalnie formowane.

Formowanie niwaków

Na początku należy zaznaczyć, że chociaż mowa o trendzie pochodzącym z Japonii, w Europie formuje się zupełnie inne gatunki drzew. Znaczy to, że ostateczny efekt wzrokowy jest nieco inny aniżeli ten pochodzący z pierwowzoru. Niemniej jednak wciąż mówi się o niwakach, jeśli tylko mowa o formowaniu drzewek ogrodowych.

W polskich ogrodach procesowi formowania poddaje się głównie wolno rosnące iglaki jak sosna czy jałowiec. Jedną z wielu przyczyn takiej decyzji jest fakt, iż drzewa te przez cały rok pozostają zielone, co jest niezbędne do zachowania wyglądu ogrodu.

Proces formowania jest procesem żmudnym i długim, ale wartym zachodu. Jednocześnie warto pamiętać, że znacznie lepiej formować kilkuletnie drzewka niż te dopiero nasadzone. Jak zatem formować? W pierwszej kolejności należy ściąć zbędne gałązki. Prace należy rozpocząć od góry, zaś na końcu gałązek pozostawić kilka igieł, którym nadajemy charakterystyczny kształt chmurki, taki jakim szczycą się drzewka bonsai. Jednocześnie gałęzie oczyszcza się z sęków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.