Technologia blockchain cały czas prze do przodu, umożliwiając użytkownikom nowe możliwości, których celem jest m.in. ułatwienie korzystania z giełdy kryptowalut. To właśnie dlatego w ostatnich czasach mówi się także o smart contractach, czyli o uniwersalnym narzędziu. Czym są owe inteligentne umowy? Czas to sobie wyjaśnić.

Prosty kod

Gdyby miano opisać smart contracts jak najkrócej, to można by powiedzieć, że jest to prosty kod, który jest częścią składową takich platform, jak ARDOR, LISK, EOS, CARDANO, itd. Smart contract jest narzędziem, którego funkcją jest pełna automatyzacja, jeżeli chodzi o warunki zawieranych umów. Dlaczego takie narzędzie jest potrzebne?

Po pierwsze – aby zminimalizować ryzyko występujących błędów, a także nie dopuścić do występujących manipulacji.

Po drugie – aby umowy były proste, realizowane w trybie szybkim, a także były one w stanie aktualizować dane w czasie rzeczywistym.

Po trzecie – smart contracts są na tyle inteligentnym narzędziem, że wykluczają one udział pośrednich instytucji, które odpowiedzialne były za zatwierdzanie poszczególnych umów i transakcji. 

Prawo a inteligentne umowy

Decydując się na zawieranie inteligentnych umów, należy zapoznać się z przepisami prawnymi. Nie ma tych przepisów wiele, dlatego tym bardziej warto rzucić na nie okiem, aby być pewnym tego, że wszystkie smart contract zawierane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 

Art. 60 KC Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej”.

O tyle dobrze, że nowoczesne, inteligentne umowy to tak naprawdę zautomatyzowane procesy, które są w stanie wykonać się bez żadnych beneficjentów. Coraz częściej spotkać się można spotkać z praktyką, że część umowy zostaje zawarta w formie smart contract, a część w formie tradycyjnie. 

Czy można samodzielnie stworzyć smart contract?

How to write a smart contract? Pytanie na które odpowiedź zna m.in. firma 10Clouds. Ludzie, którzy są prawdziwymi specjalistami, jeżeli chodzi o technologię blockchain. 

Czy warto korzystać z takich nowoczesnych, inteligentnych umów? Jak najbardziej. W szczególności, jeżeli komuś zależy na ułatwieniu pewnych aspektów w przypadku giełdy kryptowalut. Już pierwsze umowy, które zostały zawarte w tym nowoczesnym systemie pokazały, iż tradycyjne formy umów nie mają żadnych szans – co jednak nie oznacza, że odejdą one w zapomnienie. 

Comments are closed.

-renoma.pl .pl