Nawet ostrożni, doświadczeni kierowcy mogą stać się uczestnikami kolizji drogowej. Ważne jest, aby w nieprzewidzianej sytuacji zachować spokój, zadbać o swoje bezpieczeństwo i dopilnować formalności. Co powinieneś zrobić, jeśli przytrafi Ci się kolizja drogowa? Sprawdź!

Kolizja drogowa – postępowanie

Kolizja drogowa to zdarzenie, na skutek którego doszło wyłącznie do poniesienia strat materialnych, a żaden uczestnik ruchu drogowego nie doznał obrażeń. W przypadku wypadku dodatkowo dochodzi do urazów lub śmierci osób. Co należy zrobić bezpośrednio po stłuczce? Przede wszystkim, kierowcy biorący udział w kolizji powinni usunąć pojazdy na pobocze (jeśli to możliwe) albo w inne miejsce, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Miejsce stłuczki należy oznaczyć przy pomocy trójkąta ostrzegawczego.

Aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy, należy sporządzić protokół ze zdarzenia. W dokumencie należy ująć miejsce i czas kolizji, dokładne okoliczności i przebieg, dane kierowców i samochodów, numery polis. Co ważne, do dokumentu należy dołączyć zdjęcia szkody. Wzory protokołów znajdziesz na stronie www swojego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz witrynie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Z ubezpieczycielem sprawcy najlepiej skontaktować się bezpośrednio po zdarzeniu. Jednak, jeśli usterki, które nie były widoczne na pierwszy rzut oka dadzą o sobie znać znacznie później, nie wahaj się – skontaktuj się z agentem, aby uzyskać rekompensatę.

Policja

Jeśli obie strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia oraz żaden z kierujących nie jest nietrzeźwy, nie trzeba powiadamiać służb. Jednak wezwanie policji może ułatwić uzyskanie odszkodowania. W takiej sytuacji trzeba jednak przygotować się na mandat – stłuczki grożą naprawdę surowe kary finansowe.

 

 

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/samochod-do-20-tys/ zobacz wiecje https://abuya.pl/odkrywajac-tajniki-ogrzewania-magia-ogrzewacza-gazowego-w-twoim-ogrodzie/