Wybierając się na wakacje do Turcji musimy liczyć się z tym, że niezawsze pogoda będzie upalna  w każdym jej rejonie. Na terenie kraju wyróżnia się trzy strefy klimatyczne. Choć ogólnie Turcja kojarzona jest z upałem to temperatura uzależniona jest od pory roku w jakiej konkretnie przebywamy oraz danego rejonu geograficznego. Najczęściej turyści odwiedzają Turcję w okresie letnim – jakiej pogody mogą się spodziewać?

Pogoda w okresie letnim

Gdy odwiedzimy Turcję w czerwcu już wtedy możemy spodziewać się słoneczka i dość wysokich temperatur – nawet przekraczających 30 stopni. Za najgorętsze miesiące, podobnie jak w Polsce uważane są lipiec i sierpień. W tym okresie temperatura wody wynosi nawet 25 stopni. Średnie temperatury w okresie letnim wahają się od 25 do 28 stopni Celsjusza, choć zdarzają się również sezony, w których termometry odnotowywują 35 stopni. Takiej pogody możemy spodziewać się u wybrzeży Morza Śródziemnego. Podobnie będzie również w Turcji Egeskiej, gdzie nawet jesienią panują dość wysokie temperatury około 21 stopni Celsjusza.

W okresie letnim w Turcji jest bardzo mało opadów, dzięki czemu w trakcie zwiedzania i podróżowania nie napotkamy przeszkód w postaci opadów. Co prawda na typowe zwiedzanie zabytków temperatury w okresie letnim może być nieco uciążliwe przez wysokie temperatury, dlatego dla osób źle znoszących upały polecamy zwiedzanie przenieść na inną porę roku.

Turcja, pogoda w czasie innych pór roku

A jak wygląda Turcja pogoda podczas innych pór roku? W miesiącach zimowych temperatury w Turcji schodzą do maksymalnie 5 stopni Celsjusza nocą, wtedy też temperatura wody potrafi sięgać 17 stopni Celsjusza. Oficjalny sezon na pływanie dla turystów rozpoczyna się w maju, kiedy to średnie temperatury sięgają około 15 stopni. Natomiast jesienią możemy spodziewać się temperatur oscylujących od 17 do 21 stopni z tym, że towarzyszyć im mogą opady. Do najbardziej deszczowych miesięcy w Turcji należy stanowczo grudzień w którym występują średnio około 13 dni deszczowych.

Temperatury mogą różnić się nieznacznie między sobą o około 2 do 3 stopni. Wyjątkiem są tutaj takie regiony jak Anatolia, gdzie średnio latem panują temperatury około 17 stopni Celsjusza, choć zdarza się, że potrafi ona wzrosnąć do około 30 stopni. Ze względu na bardzo skrajne temperatury region ten jest bardzo rzadko odwiedzany przez turystów. W regionach typowo nadmorskich z pewnością odczujemy o wiele większą wilgotność powietrza oraz chwilowo mocniejsze powiewy wiatru, które przyniosą ochłodę, a wreszcie sprzyjają uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów wodnych.

Comments are closed.