Praca za zachodnią granicą w większości przypadków wiąże się nie tylko z satysfakcjonującymi zarobkami, ale również z dodatkowymi świadczeniami. Jednym z nich jest Kindergeld – zasiłek przysługujący rodzicom. Comiesięczny dodatek do pensji ma pomóc w zapewnieniu dzieciom optymalnych warunki do życia i edukacji. Jaka jest wysokość świadczenia? Kto może skorzystać z funduszu? Sprawdź!

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld  najprościej zdefiniować można jako zasiłek rodzinny. Dodatek wypłacany jest przez Familienkasse, czyli Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Wysokość świadczenia jest uzależniona od liczby posiadanych dzieci. W tym roku rodzice wychowujący jedno i dwoje dzieci otrzymują 219 €. Z kolej wysokość dodatku na trzecie dziecko wynosi 210 €, a na czwarte oraz kolejne – 235 €.

Komu przysługują pieniądze?

Standardowo zasiłek rodzinny przysługuje osobom wychowującym dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia i które pracują za zachodnią granicą na warunkach niemieckich, prowadzą własną działalność gospodarczą w Niemczech lub też pracują sezonowo. Co ważne, o pomoc finansową może starać się również rodzic, który  pracuje w Niemczech, ale  składki na ubezpieczenie socjalne odprowadza w Polsce.

Wypłacenie zaległego świadczenia – co możesz zrobić?

Pracowałeś w Niemczech sezonowo i nie wiedziałeś, że przysługują Ci dodatkowe środki? Nic straconego – o Kindergeld można ubiegać się za okres do 6 miesięcy wstecz. Jeśli procedura obowiązująca w niemieckich urzędach jest dla Ciebie niejasna, możesz skorzystać z pomocy specjalistycznych, polskich firm zajmujących się rozliczaniem podatków i uzyskiwaniem świadczeń dla rodaków pracujących za granicą.

 

 

Comments are closed.