Podobnie jak są zwolennicy idealnie gładkich ścian, tak samo są osoby, które lubią jak na ścianach sporo się dzieje. Ci drudzy wybierają wzorzyste tapety, fakturę naniesioną na ścianie za pomocą gipsy lub kolorowe cegły. Jest jeszcze jeden, znany od wieków sposób, by na ścianach sporo się działo. Mowa oczywiście o szablonach malarskich.

Szablony dekoracyjne – co się za tym kryje?

Trudno powiedzieć kiedy ludzie zaczęli korzystać z różnego rodzaju wzorników do dekorowania otaczającej ich przestrzeni. Jest to sposób niezwykle stary, choć nigdy nie był tak prosty jak dzisiaj. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najczęściej robiło się samemu, odwzorowując na twardym papierze lub kartonie upatrzony kształt. Inspiracją można było znaleźć w katalogu, na obrazie lub pocztówce, lub zapożyczyć od innej gospodyni domowej.

Dziś w sklepach malarskich, zwłaszcza tych internetowych, oferowana jest bardzo szeroka gama szablonów dekoracyjnych. Pozwalają one dość łatwo nanieść wzór na wybraną powierzchnię. Do wyboru są nie tylko rozliczne wzory, ale również formy szablonów. Najczęściej rozróżnia się wielorazowe szablony z tektury i jeszcze wytrzymalsze z plastiku, oraz jednorazowe szablony papierowe, które dodatkowo posiadają powłokę samoprzylepną ułatwiającą nanoszenie wzoru.

Na jakich powierzchniach można stosować szablony dekoracyjne?

Przyjęło się, że szablony malarskie stosowane są do ozdabiania ścian. Można dzięki nim nanosić drobne ozdobnik w wybranych punktach ściany, jak i gęste wzory, przypominające nieco wyglądem rustykalną tapetę. Jednak ściany to niejedyne możliwe zastosowanie wzorników.

Za pomocą szablonów dekoracyjnych można ozdabiać właściwe dowolną powierzchnię, trzeba do tego jedynie wybrać odpowiednią farbę i rodzaj wzornika. Tą metodą można ozdabiać lub wręcz nadawać nowe życie starym meblom oraz bibelotom. Szablony nadadzą też nowego charaktery nudnym płytkom w kuchni czy łazience, i to bez konieczności rozkuwania ścian. Jeśli chcemy za pomocą wzorników możemy nawet ozdabiać domowe tekstylia.

Jak wcielić ideę w życie?

By korzystać z szablonów dekoracyjnych nie trzeba specjalnych kwalifikacji, choć pewna wpraw się przydaje, dlatego na początek lepiej wybrać prostsze wzory, ewentualnie kupić jednorazowe, naklejane wzorniki. Taki typ szablonów będzie też lepszy, jeśli zdobiona powierzchnia nie jest zbyt gładka. Z uwagą trzeba też wybrać farbę, powinna być gęsta i szybko wysychać.

Gdy mamy już zakupione wszystko co potrzebne jest do malowania mocujemy szablon na wybranej powierzchni, jeśli nie jest samoprzylepny to najlepiej to zrobić za pomocą taśmy malarskiej. Następnie malujemy wzór wałkiem lub pędzlem. A gdy farba nieco przeschnie odklejamy szablon dekoracyjny i gotowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szablony dekoracyjne.

Comments are closed.