Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi może być objawem wielu poważnych dolegliwości. Aby przeprowadzić jego dokładną kontrolę, wykonuje się badanie holterem ciśnieniowym. Na czym ono polega?

Czym jest holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy to nazwa stosowana do opisu metody dobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi. Określana jest również w skrócie jako ABPM od angielskiego Ambulatory Blood Pressure Monitoring.

Badanie to prowadzone jest z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, które dokonuje regularnych pomiarów ciśnienia i zapisuje uzyskane wyniki.

Z badaniem związanych jest wiele pytań, na przykład dotyczących wskazań do jego wykonania, jego przebiegu, gdy noszony jest holter ciśnieniowy jak spać, dlatego warto poznać na nie odpowiedzi.

Kiedy wykonuje się badanie holterem ciśnieniowym?

Główne wskazania do przeprowadzenia badania z użyciem holtera ciśnieniowego to:
– Nadciśnienie tętnicze na poziomie pierwszego stopnia 140-159/90-99 mmHg,
– Znaczne różnice pomiędzy pomiarami ciśnienia w warunkach domowych i w gabinecie medycznym,
– Objawy spadków ciśnienia, na przykład zawroty głowy albo omdlenia,
– Brak odpowiedzi na leki redukujące ciśnienie,
– Jaskra i współwystępujące nadciśnienie tętnicze,
– Nadciśnienie tętnicze w trakcie ciąży.

Jak odbywa się badanie holterem ciśnieniowym?

Badanie prowadzone z użyciem holtera ciśnieniowego polega na noszeniu urządzenia przez 24 godziny lub przez dłuższy okres, zależnie od wskazań lekarza.

Urządzenie do pomiaru ciśnienia składa się z jednostki centralnej oraz z rękawa, który nakładany jest na rękę. W trakcie badania rękaw napełnia się powietrzem, dokonuje pomiarów, a jednostka centralna zapamiętuje wyniki. Rękaw dokonuje regularnych pomiarów ciśnienia – co 15 minut w trakcie dnia oraz co 30 minut w trakcie nocy.

W trakcie badania należy prowadzić regularne czynności, natomiast nie należy brać prysznica lub kąpieli, ponieważ może to spowodować uszkodzenie urządzenia. Jednocześnie należy zapisywać swoje aktywności w trakcie dnia, na przykład pobudkę, pójście spać, odpoczynek, spożywane posiłki, przyjmowane leki, sytuacje stresowe.

Holter ciśnieniowy – jak spać w trakcie badania?

Często pojawiającym się pytaniem jest też – gdy zakładany jest Holter ciśnieniowy jak spać z takim urządzeniem?

W takim przypadku rekomenduje się spanie na plecach, z wyprostowanymi rękoma ułożonymi wzdłuż ciała, ponieważ redukuje to ryzyko odpięcia się urządzenia oraz uzyskania nieprawidłowych pomiarów.

Comments are closed.